Obnovljena ena najstarejših domačij na vasi
Banova domačija se nahaja v severnem delu vasi Artiče in je ena najstarejših domačij v vasi. Predstavlja gručasti tip domačije, katere večina stavb je bila vrisana že v Franciscejskem katastru iz leta 1825.
Kaj drugi pravijo o Banovi domačiji
Dušan Strgar, konservatorski svetovalec
Pobudo za obnovo domačije in ureditev sadjarske zbirke smo na zavodu prejeli leta 1998. Podala jo je Osnovna šola Artiče oz. takratni ravnatelj g. Miha Haler. Že naslednje leto je Krajevna skupnost Artiče poslala vlogo za izvedbo osnovnih očiščevalnih in vzdrževalnih del. Takrat je bil obnovljen dostopni kolovoz do domačije, očiščena okolica objektov in notranjščina gospodarske stavbe. Kot odgovorni konservator sem opravil vrednotenje, pripravil strokovne podlage za razglasitev in konservatorski program k prenovi domačije. Status kulturnega spomenika je domačija dobila leta 2000 (Uradni list RS, št. 43/2000).
Prva obnovitvena dela so bila izvedena leta 2000 na sestavljeni gospodarski stavbi, ki ima pod isto streho več prostorov različnih namembnosti (hlev, klet, kašča, pod, kolarnica in prešnica). Rekonstruirane so bile talne lege, poravnana je bila celotna stavba z nosilnimi stenami in zamenjani leseni plohi na podu. Obnovljeni so bili dotrajani leseni deli ostrešja in izvedeno njegovo prekritje s slamnato kritino. Mimogrede naj povem, da je to danes najdaljša slamnata streha v Sloveniji. Vzporedno z obnovitvenimi deli na gospodarski stavbi je bilo zbranega precej starega delovnega orodja, še posebej sadjarske opreme. Hkrati je bil zasajen sadovnjak starih sadnih sort, na dvorišču pa sta bili sanirani gnojna jama in mlaka za napajanje. Ob samih mojstrih, ki so izvajali dela, je bilo opravljenega tudi veliko prostovoljnega dela članov društev, ki delujejo v krajevni skupnosti. Pri zbiranju delovnega orodja so glavnino dela opravili učenci Osnovne šole Artiče. To leto so na Banovi domačiji pripravili kar nekaj dobro obiskanih prireditev, na katerih so domačini ponovno oživeli stare običaje in navade.
Na domačiji je bila v letu 2001 rekonstruirana sušilnica za sadje. Stavba je opečno zidana in pokrita z opečno kritino. Poleg sušilnice je bil rekonstruiran tudi leseni čebelnjak in pokrit s slamnato kritino.
Naslednje leto so bili na domačijo prestavljeni leseni svinjaki s svinjsko kuhinjo. V podaljšku pod isto streho so bile dodane še sanitarije. Zraven je bil postavljen koruznjak, ostrešji obeh gospodarskih stavb pa sta bili pokriti s slamnato kritino.
Na podlagi razpisa ministrstva za kulturo za sofinanciranje obnovitvenih akcij leta 2002 je bil leta 2003 prestavljen in saniran vinski hram, hkrati pa so bila dokončana tudi dela na sanitarijah ter podzemni infrastrukturi. Jeseni istega leta so bila izvedena pripravljalna dela za potrebe rekonstrukcije hiše, ki je bila v celoti dokončana leta 2004. Tako sta bila ohranjena njena zunanja podoba in razpored notranjih prostorov.
Obnova Banove domačije v Artičah predstavlja primer dobrega sodelovanja KS, šole in lokalnih društev. Denarno sta akcijo vseskozi podpirala ministrstvo za kulturo in brežiška občina. Vendar je med naštetimi potrebno posebej izpostaviti g. Franca Volčanška, ki je v vseh teh letih, ko je potekala obnova Banove domačije, predstavljal gonilno silo, bil njen promotor in po potrebi tudi aktiven izvajalec obnove. Vsekakor pa je danes, ko je domačija obnovljena, potrebno združiti energijo, iskati poti in načrtovati nove programe ter jih v skladu s predvideno namembnostjo in statusom kulturnega spomenika tudi ponuditi obiskovalcem. Obnovljena Banova domačija naj bo povezovalec lokalnih interesov, predstavlja naj možnosti in sposobnosti domačinov, vsem nam pa naj bo vabilo in izgovor za ponoven obisk.